A decade of dominance premiers: 2000. 2001. 2003. 2004. 2005. 2007. 2008. 2009. 2010
Checkout Cart
Bulldog Shop log-in area




Press ESC to close

Two Bulldogs in State U16 Side to travel to Western Sydney

Congratulations to 2 of our Central District Under 16 players who have been selected to represent South Australia in the 2012 National Championships.

Joseph Brown and Joel Foster who both both hail from Kapunda in the Barossa Light and Gawler Competition (Central's Country Zone) both played in the 2012 SANFL Under 16's competition and have made the final cut to represent SA.

Brown was the CDFC U16's Vice Captain this season while his schoolmate Foster is a nephew of Centrals most decorated player John Platten.

The side coached by Darel Hart will travel to Western Sydney for the Championships from July 7 to July 13.

Full SA NATIONAL AFL U16 CHAMPIONSHIPS – TEAM LIST is below:

Players Name    State
Number  (Name/Surname) D.O.B. Ht. (cm) Wt. (kg) League Club/Local Club
1. Caleb DANIEL 7 July 96 162 57 South Adelaide/Edwardstown
2. Jake JOHANSEN 13 June 96 169 60 Port Adelaide/Henley
3. Joel FOSTER 28 April 96 172 74 Central District/Kapunda
4. Joseph BROWN 24 July 96 175 64 Central District/Kapunda
5. Harrison WIGG 16 October 96 176 67 North Adelaide/Broadview
6. Billy STRETCH 8-Sep-96 175 64 Glenelg/Henley
7. Corey GREGSON 4 September 96 177 68 Glenelg/Plympton
8. Brett TURNER 11 January 96 180 72 West Adelaide/Flagstaff Hill
9. Alex NEAL-BULLEN 9 January 96 180 74 Glenelg/Plympton
10. Peter BAMPTON 15 April 96 181 82 Norwood/Lobethal
11. Dean GORE 26 June 96 181 83 Sturt/Hahndorf
12. Ryan REAVLEY 27 March 96 182 70 Norwood/Modbury
13. Bradley COULSON 16 November 96 182 75 Port Adelaide/Roopena
14. Oleg MARKOV 8 May 96 184 66 North Adelaide/Gepps Cross
15. Cleve WESTLEY 30 August 96 184 88 Glenelg/Plympton
16. Jack DONKERSLEY 11 March 96 185 77 Glenelg/Plympton
17. Henry CAREY 7 December 96 181 73 Sturt/Unley
18. Ryan CHESTER 8 April 96 187 78 Port Adelaide/Port District
19. Mac BOWER 27 January 96 188 72 Norwood/Payneham Norwood Union
20. Callum WILKIE 10 March 96 188 79 North Adelaide/Walkerville
21. Joshua POBKE 26 March 96 189 75 North Adelaide/Hope Valley
22. Peter CLUNES 21 August 96 188 82 Glenelg/Plympton
23. Sam DURDIN 6 June 96 195 80 West Adelaide/Loxton
24. Jesse WATCHMAN 28 January 96 196 90 West Adelaide/Blackwood
25. Peter SPURLING 7 March 96 198 85 Glenelg/Plympton
26. *Jonathan HAYES 30 April 96 170 67 North Adelaide/Solomontown
27. *Kayne CORNISH 30 August 96 177 66 West Adelaide/Lockleys
28. *Harry VICK 20 February 96 179 66 West Adelaide/Happy Valley
29. *James MORIARTY 11-Jan-96 186 83 Sturt/Mitcham
30. *James DEELEY-GODFREY 6 June 96 176 72 Port Adelaide/North Haven
Coach Darel HART    
Team Manager David HILTERBRAND    
*Emergency (will not travel)
DATE: 21st June 2012

Brought to you by

smallcampaign-glider-city-motel-logo-with-flags-WEBSITE-PAGE-SPONSOR-3


latest club news
Come and see our newest recruit...

We don’t just put pictures on walls here at Centrals …. we also display cars! Read more on this


Shop highlight

THE CLUB SONG

We're a winning team at Centrals
We're the mighty fighting 'dogs
We love our Club and we play to win
Riding the bumps with a grin at Centrals

Come what may you'll find us striving
Teamwork is the thing that talks
One for all and all for one
Is the way we play at Centrals

We are the mighty fighting 'Dogs!

PROUDLY SUPPORTED BY

PROUD SUPPORTERS OF

Membership Packages

read more

League ladder

  1. Eagles
  2. Port Adelaide
  3. Sturt
  4. Norwood
  5. Glenelg
  6. Central District
  7. South Adelaide
  8. Adelaide
  9. North Adelaide
  10. West Adelaide
Click to view detailed ladder
site by *nishnish